

| In 1940, celebrul Mickey Mouse, aparut īn cultura desenelor animate americane īnca din 1928, era detronat īn preferintele publicului. Pe ecrane īsi faceau aparitia un motan si un soricel, botezati Tom si Jerry, principalele personaje ale unui razboi comic.
Tom si Jerry s-au nascut din inspiratia a doi oameni, William Hanna si Joseph Barbera, care s-au cunoscut īn 1937, pe vremea cānd lucrau la celebrele studiouri Metro Goldwin Mayer (MGM). Ambitia lor era aceea de a crea niste desene animate mai populare decāt Mickey Mouse, vedeta de necontestat a anilor ’20 si ’30, productia altor studiouri faimoase, Walt Disney.
Aventurile motanului Tom si ale soricelului Jerry au īncāntat, de-a lungul timpului, generatii īntregiDupa trei ani, la 10 februarie 1940, cānd Europa se afla īn plin razboi, īn America iesea pe piata “Motanul e pus pe liber”, primul episod regizat de Hanna si Barbera. Īn film, pisica se numea Jasper, īn timp ce soricelul era prezentat drept Jinx. Hanna si Barbera nu erau prea multumiti de apelativele personajelor. Imediat, s-a luat decizia ca ambele animalute sa fie rebotezate, organizāndu- se si un concurs pentru alegerea numelor potrivite. Cāstigator a fost un anume John Carr, care a propus ca motanul sa se numeasca Tom, iar soricelul, Jerry.
163 de episoade memorabile
Primul episod īn care personajele au fost denumite Tom si Jerry s-a intitulat “Gustarea de la miezul noptii”, fiind lansat la 19 iulie 1941. Pāna īn 1958, cānd MGM a renuntat la productia desenelor animate, Hanna si Barbera au creat 114 episoade cu Tom si Jerry. Cei doi producatori si-au creat propriul studio de animatie īn televiziune, Hanna-Barbera, unde au realizat productii celebre, ca “The Flintstones”, “Scooby- Doo” sau “Yogi Bear”. Pāna īn 1967 se mai produc 47 de episoade, iar īn 2005, studiourile Warner Bros lanseaza ultima din cele 163 de povesti cu cele doua personaje. De altfel, luni, Libertatea va ofera primul volum al colectiei de 6 DVD-uri “Povesti cu Tom & Jerry".
Hanna (stānga) si Barbera, creatorii fenomenului Tom si JerryAu luat 7 premii Oscar

“Tom si Jerry” au avut un succes fulminant, concretizat si prin cele 7 premii Oscar cucerite de-a lungul timpului la sectiunea scurtmetraj de desen animat, carora li se adauga alte sase nominalizari. Īn 2000, revista “Time” a considerat seria “Tom si Jerry” printre cele mai importante show-uri de televiziune din toate timpurile. Īn prezent, compania Warner detine drepturile pentru “Tom si Jerry”.
|